Головна | Реєстрація | Вхід | RSS Вітаю Вас Гість

Просимо

Наша молодь

Надсяння

СВІЖЕ З ДРУКУ!

Головна » 2010 » Жовтень » 22 » Село Чорне - БОЙКІВЩИНА
15:41
Село Чорне - БОЙКІВЩИНА
Пам'ять, воскресла зі сльози 


Нещодавно світ побачила книга голови Івано-Франківського обласного товариства "Бойківщина" Дарії Петречко (уроджена - Кріль), присвячена її рідному селу - Чорній.  

У цьому селі, котре належало до Ліського повіту, народилася пані Дарія, тут пішла до школи. Однак 1951 р. усіх мешканців Чорної, що вже входила за радянської влади до Нижньоустріцького району Дрогобицької області, було виселено в рамках Договору про обмін ділянками державних територій. Терен було "очищено" від населення і передано Польщі. Така доля спіткала понад 40 сіл Західної Бойківщини. Родина Крілів потрапила до Хащова на Турківщині, а їхні найближчі родичі були вивезені на Донеччину. Пам'ять про батьківську хату, туга за рідним селом - те, що не полишало ніколи чорнян.  

Дарія Петречко поєднала громадську діяльність з пошуковою. Вона збирала свідчення та записувала спогади своїх земляків, фіксувала цікаві деталі культурної самобутності свого рідного краю. Доробок першої бойкині Івано-Франківщини дійсно вражає: в її книзі понад 400 фотокарток, свідчення майже 150 чорнян, а фольклорним знахідкам - співанкам, фрагментам говірки - може позаздрити навіть етнограф. Відтак широке коло читачів та дослідників Бойківщини має змогу зі сторінок цього видання ознайомитися з історією та культурою західної гілки бойківського субетносу, розсіяного по всій Україні. 


Книга складається з семи розділів, в яких автор систематизує та аналізує: історію та географію села; життя населення і розвиток села від княжих до 
радянських часів; депортацію 1951 року і нове облаштування депортованих; роль церкви, стан культурного, освітнього, господарського приватного і 
промислового (на прикладі копальні нафтової ропи, водяних млинів і тартаків, фільварків) розвитку села.  

Високо оцінив книгу Дарії Петречко голова Об’єднання товариств депортованих 
українців «3акерзоння» Володимир Середа.  


Наталя Кляшторна
Переглядів: 4369 | Додав: SIAN | Теги: Дарія Петречко, Бойківщина | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 2
2 Jeremy Wytiaz  
0
My familys story is included in this book

1 Наталья  
0
Здравствуйте, где можно купить эту книгу?

Ім`я *:
Email *:
Код *:

Свіже

Друзі

Ваш курсор на пульсі міста - ''Щоденний Львів'' Українська рейтингова система bigmir)net TOP 100  МЕТА - Украина. 
 Рейтинг сайтов  Товариство Надсяння